LOGO ISKP

logo-NSMASm.jpg

 logozijemespolu

 
PODPORUJÍ NÁS:

logo_colour KHK male.gif
Čin
nost MAS NAD ORLICÍ je podporována Královéhradeckým krajem.
 
 
jaune.jpgPRV_logo male.jpg
Realizace strategického plánu LEADER je most k rozvoji NAD ORLICÍ a realizace projektů spolupráce MAS byly podpořeny Programem rozvoje venkova ČR.
 
 
Přípravu integrované strategie pro období 2014-2020 podporují města a obce v území. Aktuální stav najdete na stránce.
 

 

Nacházím se: Domovská stránka / MÍSTNÍ AKČNÍ SKUPINA / Exkurze Tyrolsko 2010< Zpět

Exkurze Tyrolsko 2010

V termínu od 9. do 12. prosince 2010 jsme navštívili partnerskou MAS "LAG Regionalentwicklung Pillerseetal-Leogang" v Tyrolsku. První den exkurze jsme nejprve navštívili zemědělskou školu v Sankt Johann in Tirol. V jejích prostorách místní zemědělci provozují kancelář, která za přiměřenou úplatu zprostředkovává drobným místním zemědělcům výpůjčku zemělských strojů od jiných zemědělců. Zaujalo nás, že v Rakousku je podporována i na spolkové úrovni metoda soukromého vlastnictví, kdy musí zemědělec - podikatel ekonomicky zvážit, zda se mu vyplatí stoj koupit, starat se o něj a pronajímat ho či si jej pouze na krátký čas pronajmout.
 
Zemedělská škola St Johann in Tirol.JPG
Zemedělská škola St Johann in Tirol.JPG
Zemedělská škola St Johann in Tirol 2.JPG
Zemedělská škola St Johann in Tirol 2.JPG
Zemedělská škola St Johann in Tirol - kancelář pro zapůjčení zem.strojů.JPG
Zemedělská škola St Johann in Tirol - kancelář pro zapůjčení zem.strojů.JPG
Poté jsme pokračovali v exkurzi v okolí St Johann in Tirol. Zástupce partnerské tyrolské MAS, pan Stefan Niedermoser, nás provedl po farmách zaměřených na agroturistiku. Obecný model těchto farem je takový, že ke staré budově farmy farmáři přistavěli penzion a soustředili se na jeden druh aktivit pro přilákání specializovaného okruhu klientů. Někteří zřídili u penzionu vlek nebo golfové hřiště, jiní lákají turisty na výrobu regionálních produktů, další zpracovávají dřevo.
Farma s luxusním hotelem a golfovým hřištěm.JPG
Farma s luxusním hotelem a golfovým hřištěm.JPG
Po obědě jsme zamířili do kanceláře tyrolské MAS, kde proběhla prezentace výsledky projektů, které obdržely dotace z programu LEADER:
 • Centrum sociálních služeb PillerseeTal - termín dokončení: léto 2011. V centru se plánuje 80 míst pro seniory a 6 - 7 tříd mateřské školy.
 • Cyklostezka Steinbergrunde, která v roce 2012 bude osazena 25 sochami.
 • Rekultivace plochy u nádraží v Hochfilzenu
 • Moštárna PillerseeTal
 • Taneční statek Pirnbacher
 • Akční dětské hřiště Timok´s na prostřední stanici lanovky
 • Budova Regio-tech, kde probíhají velice oblíbené vzdělávací kurzy (angličtina, PC, kurzy pro podnikatele,...). Tamní MAS zároveň navázala spolupráci nedalekou školou a v centru jsou pro žáky organizovány předprázdninové týdny zaměřené na rozvoj umění, sportu, sebedůvěry apod.
 • Climbers-Paradise PillerseeTal - projekt na zpřístupnění nových horolezeckých tras (http://www.climbers-paradise.com/)
 • Regionální trhy střídavě pořádané v různých městech
 • Pila Pletznauer (http://www.tierwarthof.at/)
 • Stezka a cyklostezka Buchensteinwald - jeden z nejoblíbenějších projektů, protože se do něj zapojily všechny dotčené obce
 • PILLERSEETALER - místní platidlo. Tyto mince dostávají zaměstnanci od zaměstnavatelů či stálí hosté některých penzionů. Lze s nimi platit jen v registrovaných místích obchodech. Cílem je, aby v regionu vydělané peníze se utratily opět v regionu.  
Prezentace projektů.JPG
Prezentace projektů.JPG
Po vyhlášení výsledků biatlonu.JPG
Po vyhlášení výsledků biatlonu.JPG
Druhý den exkurze jsme navštívili palírnu zpracovávající místní úrodu ovoce, která byla otevřena teprve v listopadu letošního roku. Výstavba palírny byla podpořena z programu LEADER a na provozu palírny se podílí majitel i celá jeho rodina.
 
palírna.JPG
palírna.JPG
 leader_logo.jpgLOGO ISKPlogozijemespoluIROP_CZ_RO_B_C RGB
© 2009 - 2106 MAS NAD ORLICÍ - region, kde se setkávají řeky. Všechna práva vyhrazena.
Redakční systém. Realizoval WAMAK.
Mapa stránek · Zásady používání stránek